Családi élet
Gyorslinkek
Családi élet / Az ekcéma
Az ekcéma

Az ekcéma pontos okát nem ismerjük, de azt már tudjuk, hogy az ekcémás fellángolásokat különböző irritáló tényezők (pl. mosószer, sprődebb ruhanemű, túl hideg, vagy túl meleg, pártartalom megváltozása, bizonyos élelmiszerek, betegségek, a stressz is kiválthatják.

Az ekcémás bőr abban tér el az egészséges bőrtől, hogy a bőr felső rétege nem képes ugyanannyi nedvességet tárolni. Ez okozza a bőr berepedéseit, ami lehetővé teszi, hogy az ekcémát kiváltó faktorok a bőr mélyebb rétegeibe hatoljanak. Az ekcémának számos jele van: viszkető piros kiütés, amely időről, időre visszatér, száraz, foltos duzzadt, hámló bőrterületek. Gyakran szerepel szénanátha, asztma, és, vagy ekcéma a családi kórtörténetben.

A fellángolás kezdetének első jelei egyénenként változnak. A legtöbb gyermeknél a bőr kiszárad, és viszketni kezd. A fellángolás gyakori kezdeti jelei a következők, viszketés, enyhe bőrduzzanat, viszkető, bizsergő érzés, száraz bőr, piros folt. Ezeket a figyelmeztető jeleket figyelni kell, és a kezelést már az első tünetek megjelenésekor el kell kezdeni, mert a panaszok gyorsan fokozódhatnak. Piros, duzzadt vagy szárazabb bőrfelületek alakulhatnak ki. Előfordulhat, hogy ezek a berepedhetnek, pörkösödhetnek, és hámlani kezdenek a vakarózás miatt. Az idő múlásával a fellángolás súlyosbodhat, az érintett bőrfelület komolyan begyulladhat, sebek is kialakulhatnak, amelyeken keresztül baktériumok hatolhatnak be, és a bőr felülfertőződését okozhatják. Kisgyermekek esetén az ekcéma általában az arcon, könyökön, vagy a térden, térdhajlatban és esetleg más testfelületeken is jelentkezhetnek. 
Az ekcéma krónikus, visszatérő betegség, amely nem fertőző. A fellángoláskor az ekcéma általában ugyanazokat a test felületeket érinti. Mely tényezők provokálhatják, válthatják ki az ekcéma fellángolását?

Tovább a teljes cikkre>>

Gyorslinkek